feeds

Search: English / USA | Buscar en Espaņol | Benutzerdefinierte Suche | Nederlands Zoeken | Recherche personnalisée | カスタム検索 | 自定义搜索 | Italiano Ricerca personalizzata | Поиск

PoliticalAction.com | Sustainable Living | Climate Change Study


print-only banner
The White House Skip Main Navigation
  
In Focus
News
News by Date
Appointments
Federal Facts
West Wing

 Home > News & Policies > Nominations by Name

Bush Administration Nominations by Name

Nominations by Date

A-B | C-E | F-I | J-L | M-Q | R-T | U-Z

Click on the last name to view nominations details.

First Name Last Name Position
Mark Richard Abbott Member
Duane William Acklie US Alt Rep to the 60th Session of the UN General Assembly
Rene Alexander Acosta Florida - S
Mark Acton Commissioner
John Randell Adams Judge - Ohio N
Jonathan Steven Adelstein Member
Jonathan Steven Adelstein Member
Lance Michael Africk Judge - Louisiana E
G. Steven Agee Judge - 4th Cir
Earl Cruz Aguigui Guam
Earl Cruz Aguigui Northern Mariana
Luis A. Aguilar Member
Eduardo Aguirre Ambassador to Spain
Maria Sophia Aguirre Member
Clarence Holland Albright Under Secretary
Mimi Alemayehou Director
Samuel A. Alito Associate Justice of the Supreme Court of the United States
Bernadette Mary Allen Ambassador to Niger
Beverly Elizabeth Allen Member, Natl Museum and Library Services Board (Library)
Peter Frederick Allgeier Dep U.S. Trade Rep
Coral Stephen Allred Asst Sec (Land & Minerals Management)
Katherine Janel Almquist Asst Admin (Bur of Africa)
Cecilia Maria Altonaga Judge - Florida S
Micaela Alvarez Judge - Texas S
Antonio Candia Amador California - E
Goli Ameri Asst Sec (Education & Cultural Affairs)
Goli Ameri US Rep to the 60th Session of the General Assembly of UN
Alan Paul Anderson Commissioner
Alan Paul Anderson Commissioner
Jennifer M. Anderson Associate Judge
Percy Anderson Judge - California C
Randall Dean Anderson Utah
Stanley Thomas Anderson Judge - Tennessee W
Thomas D. Anderson Vermont
Warren Douglas Anderson South Dakota
James McRae Andrew Admin - Rural Utilities Service
Javaid Anwar Member - Public
Jose Antonio Aponte Member (lib. & info spec.)
Milton Aponte Member
Shara Louise Aranoff Member
Michael Ray Arietti Ambassador to Rwanda
Maria Christina Armijo Judge - New Mexico
Kay Kelly Arnold Member
Carl Joseph Artman Asst Sec (Indian Affairs)
Dan Eliab Arvizu Member
Victor Henderson Ashe Ambassador to Poland
Wiley Ross Ashley ASSISTANT ADMINISTRATOR FOR GRANT PROGRAMS
Sandra Frances Ashworth Member (Elderly Expert)
Michael James Astrue Commissioner
Paul Stewart Atkins Member
Roy Leslie Austin Ambassador to Trinidad & Tobago
Henry E. Autrey Judge - Missouri E
Sharion Aycock Judge - Mississippi N
Geoffrey Stuart Bacino Member
Joseph Francis Bader Member
Elizabeth Frawley Bagley Member
John Preston Bailey Judge - West Virginia N
Jonathan William Bailey Commissioner (Civilian Life)
Sheila Colleen Bair Member
Stewart Abercrombie Baker Assistant Secretary (Policy)
Valerie L. Baker Judge - California C
Robert Cramer Balfe Arkansas - W
James Kay Ballinger Member, National Council on the Arts
David Ahron Balton Rank of Ambassador-Deputy Assistant Sec. for Oceans and Fish
John Francis Bardelli Connecticut
Barry C. Barish Member
Constance Smith Barker Member
Mickey Dee Barnett Governor, BD of Governors
Thomas Ooverton Barnett Asst Atty Gen (Antitrust Div)
Jonathan Baron Member
Michael Ryan Barrett Judge - Ohio S
Thomas J Barrett Deputy Secretary
Julia Ann Bartling Member(Public, Ranching or Farming)
Sandy Kumar Baruah Asst Sec - Economic Development
William Ralph Basham Commissioner of Customs
Ephraim Winston Batambuze Member Bd of Dirs ADD
John D. Bates Judge - DC
Timothy Carroll Batten Judge - Georgia N
Robert James Battista Member
Robert James Battista Member
Frank Edward Baxter Ambassador to Uruguay
Michael Moors Baylson Judge - Pennsylvania E
Carlos Tiburcio Bea Judge - 9th Cir
Charles Evans Beach Iowa - S
Thomas Martin Beck Member
Grace Chung Becker Asst Atty Gen (Civil Rights)
Robert Mason Beecroft Head of OSCE Mission in Bosnia-Herzegovina
Robert Stephen Beecroft Ambassador to Jordan
Steven Claus Beering Member
Ralph R. Beistline Judge - Alaska
Raul David Bejarano California - S
Warren Drake Bell Member
John Bellinger Bellinger Legal Adv
Herman Julius Belz Member
Arden Lee Bement Director
Camilla Persson Benbow Member
Roger T. Benitez Judge - California S
Joseph A. Benkert Asst Sec (Global Security Affairs)
Richard D. Bennett Judge - Maryland
William Duane Benton Judge - 8th Cir
Katherine Margaret Bart Berger Member, Natl Museum and Library Services Board (Museum)
Jeffrey Thomas Bergner Asst Sec (Legislative Affairs)
Ben Shalom Bernanke Member
Ben Shalom Bernanke Chair
Ben Shalom Bernanke United States Alternate Governor
Romolo "roy" Albert Bernardi Deputy Secretary
David Longly Bernhardt Solicitor
Marcia S. B. Bernicat Ambassador to Senegal & Guinea-Bissau
Edward Louis Bertorelli Member
Bruce Arlan Berwick Commissioner (US Army Corps of Engineers)
Francisco Augusto Besosa Judge - Puerto Rico
John Ross Beyrle Ambassador to the Republic of Bulgaria
Karan Krishna Bhatia Dep U.S. Trade Rep
Joseph F. Bianco Judge - New York E
Robert Hunter Biden Member
James Hubert Bilbray Governor, BD of Governors
Dana Katherine Bilyeu Member
Clyde Bishop Ambassador to Marshall Islands
Steven M Biskupic Wisconsin - E
Robert Edward Blackburn Judge - Colorado
Ann Blackburne-Rigsby Associate Judge
Anita Katherine Blair Asst Sec - Manpower & Resv Affs
Dan Gregory Blair Chair & Commissioner
Robert Orris Blake Ambassador to Sri Lanka and Maldives
Julia Jennings Webb Bland Member, Natl Museum and Library Services Board (Museum)
Joaquin F. Blaya Member
Joaquin F. Blaya Member
Joaquin F. Blaya Member
Donald Tiffany Bliss United States Representative
Scott J. Bloch Special Counsel
Lawrence J. Block Judge
Joseph H. Boardman Admin, Fed Railroad Admin
James Emanuel Boasberg Associate Judge
Peter William Bodde Ambassador to the Republic of Malawi
Susan Parker Bodine Asst Admin - Solid Wst
Samuel Wright Bodman Secretary of Energy
David Steele Bohigian Asst Sec (Market Access Compliance)
Cynthia Jane Boich Member
Robert Lance Boldrey Trustee
Claude Milburn Bolton Asst Sec (Acquistion, Logistics & Tech)
Mary Amelia Bomar Dir - National Park Services
Paul Joseph Bonicelli Asst Admin (Latin America & Caribbean)
Donald Ernest Booth Ambassador to Liberia
Donald Ernest Booth Ambassador to Zambia
(Mary) Carmel Borders Member
Molly Hering Bordonaro Ambassador to Malta
Christien D Boskin Member
Eric Michael Bost Ambassador to South Africa
Dennis C Bottorff Member
Richard Alan Boucher Asst Sec - S Asian Affs
Mark Maurice Boulware Ambassador to Mauritania
Karon O. Bowdre Judge - Alabama N
Ray Morris Bowen Member
Barbara Levy Boxer US Rep to the 61st Session of the UN General Assembly
Jan Edwin Boyer United States Alternate Executive Director
Christopher Allan Boyko Judge - Ohio N
Jane Jackson Boyle Judge - Texas N
Robert C. Brack Judge - New Mexico
Terrence Lester Bracy Trustee
Steven Gill Bradbury Asst Atty Gen (Office of Legal Counsel)
Susan Gertrude Braden Judge
Walter Robert Bradley Kansas
Robert Anthony Bradtke Ambassador to Croatia
Otis Webb Brawley Member
John Daniel Breen Judge - Tennessee W
Edward Walter Brehm Member Bd of Dirs ADD
Joseph E. Brennan Commissioner
William Joseph Brennan Asst Sec - Oceans & Atmos Admin
John Smyth Bresland Chairperson
John Smyth Bresland Member
Jerry Gayle Bridges CFO
Pamela E. Bridgewater Ambassador to Ghana
Kerri Layne Briggs Asst Sec - Elem & Sec Educ
Nancy Goodman Brinker Chief of Protocol
Patricia Phillips Brister Rep of US on Status of Women in Econ & Social Council
James Anthony Broaddus Member, BD of Directors
Douglas Alan Brook Asst Sec - Financial Manage
Irene Beauchamp Brooks Commissioner
Susan W. Brooks Indiana - S
Gayleatha Beatrice Brown Ambassador to Benin
Janice Rogers Brown Judge - DC
Jeffrey Robert Brown Member
Jeffrey Robert Brown Member
Jeffrey Robert Brown Member
Jeffrey Robert Brown Member
Jeffrey Robert Brown Member, BD of Trustees
Jeffrey Robert Brown Member, BD of Trustees
Jeffrey Robert Brown Member
Johnny Mack Brown South Carolina
Larry Warren Brown Member
Robert Clarke Brown Member
William Rivington Brownfield Ambassador to Colombia
James Oren Browning Judge - New Mexico
Steven Alan Browning Ambassador to Uganda
John L. Brownlee Virginia - W
Paul Richard Brubaker Admin of the Research & Innovative Tech Admin
John Thomas Bruer Member
Elizabeth Clipp Bryan Member
Vanessa Lynne Bryant Judge - Connecticut
Gary Clifford Bryner Member
Armando J. Bucelo Director (Public)
Gale Arlon Buchanan Under Sec - Research Edu & Econ
Mary Beth Buchanan Pennsylvania - W
Renee Marie Bumb Judge - New Jersey
Brandon Chad Bungard General Counsel
David L. Bunning Judge - Kentucky E
Josiah Bunting Member
Timothy Mark Burgess Judge - Alaska
Larry Alan Burns Judge - California S
Robert Nicholas Burns Under Sec (Political Affairs)
Scott McLaughlin Burns Dep Dir - State & Local Affairs
Scott McLaughlin Burns Dep Dir
Willliam Joseph Burns Under Sec (Political Affairs)
Willliam Joseph Burns Ambassador to Russia
David Charles Bury Judge - Arizona
Michael Aaron Butler Trustee
William Douglas Buttrey Member
Jay Scott Bybee Judge - 9th Cir
Jerry Stewart Byrd Associate Judge